"My, trans" - spotkanie z Piotrem Jaconiem

pt., 04 lut

|

Amfiteatr w Koszalinie

"My, trans" - spotkanie z Piotrem Jaconiem

spotkanie autorskie z Piotrem Jaconiem, dziennikarzem TVN24, prywatnie ojcem transpłciowej córki Wiktorii, autorem książki „My, trans” dotyczącej tożsamości płciowej osób trans żyjących w Polsce. Inspiracją do zaproszenia Piotra Jaconia do Koszalina jest grupa wsparcia dla rodziców osób LGBTQIA, któ

Nie prowadzimy sprzedaży biletów
Zobacz inne wydarzenia

Czas i lokalizacja

04 lut, 18:00

Amfiteatr w Koszalinie, Piastowska 7, 75-001 Koszalin, Polska

O wydarzeniu

Serdecznie zapraszamy w piątek, 4 lutego, na spotkanie autorskie z Piotrem Jaconiem, dziennikarzem TVN24, prywatnie ojcem transpłciowej córki Wiktorii, autorem książki „My, trans” dotyczącej tożsamości płciowej osób trans żyjących w Polsce. Inspiracją do zaproszenia Piotra Jaconia do Koszalina jest grupa wsparcia dla rodziców osób LGBTQIA, którą prowadzi nasza Fundacja.

Spotkanie poprowadzi psycholog, Jacek Wezgraj.

Wstęp wolny.

Opis wydawcy, Wydawnictwa RM:

„Moje życie jest jak poruszanie się po labiryncie. Jest tyle elementów, tyle zmiennych – takich śrubek, które w każdej chwili mogą się odkręcić i wypaść. Człowiek cały czas jest skupiony i rozgląda się po tym labiryncie i ciągle sprawdza, czy wszystkie te śrubki są podokręcane. Bo jak któraś wypadnie, to może się stać coś złego. Zacznie się hejt. Pogarda.

Zupełnie niedawno zacząłem mieć problemy z kośćmi. Poszedłem do dobrej warszawskiej poradni osteoporozy. Wchodzę do lekarza. W gabinecie na ścianie święty obrazek, na biurku krzyżyk… I znów to samo pytanie o leki. I znów moja odpowiedź. Gdy ten lekarz usłyszał moją historię, automatycznie zaczął do mnie mówić: proszę pani…

Pan doktor powołał się na klauzulę sumienia. (…) Założył kartę pacjenta i w rubryce „płeć” wpisał: kobieta. Imię wpisał męskie. A płeć żeńską. Twierdził, że inaczej nie może. Że sumienie i wiara nie pozwalają mu patrzeć na mnie inaczej. A dodam, że patrzył z pogardą. I poczuciem wyższości”.

Są w różnym wieku, mają odmienne zainteresowania, wykształcenie, pracują w różnych zawodach, studiują. A jednak łączy ich wiele – są transpłciowi. Stale towarzyszy im lęk, samotność, poczucie zagubienia. Cierpią na depresje, a nierzadko podejmują próby samobójcze. Boli ich brak tolerancji i zrozumienia w społeczeństwie. A pragną tak niewiele: żyć normalnie.

Oto poruszający zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, a także z ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i ... księdzem, przełamujący tabu i otwierający oczy na potrzeby drugiego człowieka”.

Udostępnij to wydarzenie