Żywa Biblioteka

pt., 01 kwi

|

Oddział GBL, Koszalin

Żywa Biblioteka

Żywa Biblioteka polega na osobistej rozmowie z reprezentantem czy reprezentantką grupy doświadczającej stygmatyzacji. Rozmowa z Żywą Książką ma swobodny charakter i odbywa się w przyjaznej atmosferze.

Czas i lokalizacja

01 kwi, 12:00 – 18:00

Oddział GBL, Koszalin, Piłsudskiego 74, 75-501 Koszalin, Polska

O wydarzeniu

1 kwietnia w koszalińskim Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej będzie miała miejsce Żywa Biblioteka. W Koszalinie wydarzenie to odbędzie się po raz ósmy.

Celami Żywej Biblioteki są:

1. Tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia. 2. Działanie na rzecz poszanowania praw człowieka. 3. Przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie. 4. Kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec inności.

To wydarzenie pozwala Czytelnikom na kontakt z przedstawicielami grup obarczanych stereotypami, narażonych na wykluczenie i gorsze traktowanie. Żywa Biblioteka polega na osobistej rozmowie z reprezentantem czy reprezentantką grupy doświadczającej stygmatyzacji. Rozmowa z Żywą Książką ma swobodny charakter i odbywa się w przyjaznej atmosferze.

Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana w roku 2000 w Danii podczas festiwalu muzycznego w Roskilde. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt Żywych Książek. W Polsce Żywe Biblioteki są organizowane od 2007 roku. W naszym mieście spotkania z Żywymi Książkami organizowane są od 2011 roku; w latach 2011-19 w gościnnych progach Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, w tym roku po raz pierwszy w Głównej Bibliotece Lekarskiej, Oddział w Koszalinie.

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są Żywe Książki (przedstawiciele grup traktowanych stereotypowo, wykluczanych lub dyskryminowanych), są Czytelnicy (osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), są także Bibliotekarze (osoby, które czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają” Żywe Książki).

Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z Czytelnikiem. To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” ma przede wszystkim wpłynąć na uprzedzenia względem konkretnej grupy, którą Książka reprezentuje. Wierzymy, że rozmowy z Żywymi Książkami przyczynią się do wzajemnego poznania, szacunku i akceptacji.

Żywą Książkę określa się tytułem. Jest on związany ze stereotypem, który tej Książki dotyczy. Wkrótce zdradzimy tytuły Żywych Książek, z którymi będzie można porozmawiać w cztery oczy przez 30 minut już 1 kwietnia w GBL-u:

Przychodząc do Żywej Biblioteki, jak w tradycyjnej bibliotece, należy zapisać się. Następnie można skorzystać z katalogu i wybrać konkretną Żywą Książkę.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij to wydarzenie