Szukaj
  • Dawid Ligocki

Łączy nas miłość i nasze miasta

14 sierpnia w naszym mieście partnerskim - Neubrandenburgu odbędzie się kolejne CSD, czyli odpowiednik polskich marszów równości. Jesteśmy bardzo wdzięczne_i, że queerowa społeczność z zaprzyjaźnionej organizacji queerNB jest zainteresowana naszą sytuacją, dlatego napisaliśmy krótki tekst do ich czasopisma. Znajduje sie on przetłumaczony poniżej.

Oczywiście zapraszamy też 14 sierpnia do pięknego i otwartego Miasta Czterech Bram (Vier-Tore-Stadt Neubrandenburg) wszystkie koszalinianki i koszalinian!


 

Łączy nas miłość!

Pod takim hasłem w 2019 roku przemaszerował po raz pierwszy marsz równości w Koszalinie. Od tego czasu wiele się w Polsce zmieniło, dlatego zastanawiamy się jako organizatorzy*rki, czy jego brzmienie ma jeszcze jakąkolwiek moc.

O marszach równości

Przed 2019 rokiem w Polsce odbywało się zaledwie kilka marszy równości (odpowiednik niem. CSD Parade). Przeważnie były one w dużych miastach. Sytuacja uległa zmianie, gdy rządząca ultraprawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przeniosła swoją falę nienawiści z uchodźców oraz sędziów na osoby LGBTQIA. Dało to niesamowicie mobilizacyjny skutek dla naszej społeczności. Paradoksalnie podsycana nienawiść pozwoliła nam się zinstytucjonalizować w nawet niewielkich miastach. Było ich prawie 30, we wszystkich województwach!


Przełomowy rok

Dla osób queer z Koszalina 2019 rok był rokiem przełomowym. Nigdy wcześniej w historii miasta nie powiało tyle tęczowych flag, co 4 kwietnia. Otworzyliśmy tym samym sezon marszowy w Polsce. W wydarzeniu udział wzięło około 1000 osób. Ponadto w Koszalinie zainaugurowano pierwszą partyjną organizację/frakcję dla osób LGBTQIA „Tęczowa Wiosna”. W ramach wydarzeń towarzyszących zorganizowaliśmy dwa pokazy queerowego kina, Panel dyskusyjny i afterparty. Z inicjatywy oddolnej 2 restauracje zorganizowały swoje występy Drag Queens.

Sam marsz odbył się bez poważniejszych incydentów. Tylko 3 osoby zostały zatrzymane przez policję. „Tylko”, ponieważ później w Lublinie małżeństwo planowało zdetonować bombę w czasie demonstracji. Powtarzamy, że zawsze mogło być gorzej. Mieliśmy też wsparcie ze strony władz samorządowych – patronat wicemarszałka województwa i wsparcie miejskich instytucji w zakresie dostępu do infrastruktury.


Polska A i Polska B

Nie oznacza to jednak, że Koszalin jest miastem otwartym i tolerancyjnym. Jest po prostu mniej „konserwatywny”, ponieważ w dużym uproszczeniu Polskę wzdłuż Wisły można podzielić na dwie części: zachodnia i duże ośrodki miejskie są bardziej laickie i mniej konserwatywne, wschodnia Polska - jest ultrakonserwatywna i katolicka.

To nam zapewnia większe bezpieczeństwo, niestety, na co dzień nieheteronormatywne Koszalinianie*nki zazwyczaj żyją w ukryciu. Większość młodych osób LGBTQIA wyjeżdża do dużych miast tuż po ukończeniu szkoły średniej na studia jak i również w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia, gdzie będą mogły być sobą.


Queery w naszym mieście

O queerowej historii wiemy jedynie tyle, że w latach 90 i 00 istniał pub oraz solarium, w których gromadzili się mężczyźni – jak to wówczas określano – o odmiennych upodobaniach. Od roku 2010 naszą widoczność wzmacnia inicjatywa miejskiej biblioteki „żywa biblioteka ” (human library), w czasie której czytelnik może sam na sam porozmawiać z przedstawicielem*lką grupy mniejszościowej. W tym samym czasie działała grupa Amnesty International oraz klub lewicowego czasopisma, które były przyjazną przestrzenią.

W 2020 po raz drugi mieliśmy zainaugurować sezon marszowy w Polsce. Niestety zbiegło się to z pierwszą wykrytą infekcją covid-19. Marsz zorganizowaliśmy online, zapraszając najbardziej znane aktywistki i aktywistów z całej Polski do dyskusji i inicjując internetowe happeningi. Tego samego też roku nawiązaliśmy współpracę z organizacją QueerNB. Neubrandenburg jest dla nas miastem partnerskim.

W bieżącym roku na dwa dni przed Pride Month powołaliśmy fundację, która zajmie się tematyką równouprawnienia i grup dyskryminowanych na Pomorzu Zachodnim „Fala Równości”. Aktualnie czekamy na jej rejestrację przez sąd.


II Marsz Równości w Koszalinie

W tym roku intensywnie myśleliśmy and zmianą hasła. Od 2019 roku wydarzyło się mnóstwo traumatycznych wydarzeń dla osób LGBTQIA w Polsce – od nazywania nas „teczową zarazą” przez katolickiego duchownego po twierdzenie przez prezydenta, że nie jesteśmy ludźmi tylko ideologią. Ataki nożowników, wytykanie transpłciowego dziecka przez sędzinę trybunału konstytucyjnego – dziś my nie chcemy się żalić. Chcemy krzyczeć „wypierdalać” tak jak osoby z macicami, którym zabrano – i tak już okrojone – prawo do aborcji. Dlatego nasze hasło może wydawać się zbyt odrealnione, jednak w głosowaniu internetowym „łączy nas miłość” ponownie wygrało. Widocznie w tych trudnych czasach brakuje nam coraz bardziej miłości.


Dlatego zapraszamy Was, drodzy przyjaciele*przyjaciółki z Neubrandenburga na marsz równości w Koszalinie już 4 września, bo łączy nas miłość.

Mamy nadzieję, że spotkamy się na ulicach Waszego i naszego Miasta.


Udanego CSD!

Team Marszu Równości w Koszalinie17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie