top of page
  • Zdjęcie autoraDawid Ligocki

Świadectwa i refleksje Żywych Książek po Żywej Bibliotece

Publikujemy otrzymane świadectwa i przemyślenia Żywych Książek, którymi zechciały się z nami podzielić. Są to bardzo ważne dla nas słowa. Zachęcamy do zapoznania się.


Wypowiedź Osoby z doświadczeniem depresji

"16 kwietnia po raz kolejny miałam zaszczyt wystąpić jako Żywa Książka. Miałam trochę obaw, czy mój tytuł będzie dla kogoś ciekawy, czy będę potrafiła mówić w sposób interesujący. Mimo tego znalazły się osoby, które zechciały mnie wypożyczyć.

 Najbardziej porusza mnie, gdy czytelniczki/czytelnicy decydują się wyznać mi, że mierzą się z podobnymi problemami, co ja. Trudne jest powiedzieć obcej osobie z czym się mierzymy, co siedzi schowane głęboko w nas. Mam wrażenie, że z każdym słowem mija nieśmiałość i pojawia się ulga. Ja daję od siebie otwartość i szczerość, a otrzymuję zaufanie. Czuję, że razem już nie musimy się bać". 


Anonimowa Wypowiedź Żywej Książki

"Jako "Książka" brałem udział w koszalińskiej edycji Żywej Biblioteki. Dla mnie była to podróż w krainę niezwykłych historii i perspektyw ludzkich biografii. To niezwykłe doświadczenie pozwoliło mi nie tylko opowiedzieć moją historię, ale poznać świat oczami innego człowieka, wzbogacając moje spojrzenie na świat i ludzi. Wróciłem do Słupska utwierdzony w przekonaniu, że każda historia jest warta wysłuchania i zrozumienia i jak otwiera to przestrzeń do budowania więzi między ludźmi, jak umożliwia to zmianę narracji z ONI na My. Z wdzięcznością za możliwość być częścią tego wyjątkowego wydarzenia Fala Równości ❤️, Główna Biblioteka Lekarska w Koszalinie ❤️".


Wypowiedź Karoliny

Po Żywej Bibliotece Karolina - nasza Żywa Książka powiedziała:

"Każdy z nas boi się czegoś nieznanego, nowego, z czym do tej pory nie miał do czynienia. Boi się nowych osób, które różnią się od nas samych choć tak naprawdę nigdy nie mogliśmy poznać ich osobiście i wyrobić sobie własnej opinii. Nasze wyobrażenia kształtują telewizja, społeczeństwo, internet. Wyolbrzymiamy ten strach izolując się jeszcze bardziej od tych doświadczeń. Pomysł Żywej Książki jest genialny, ponieważ pozwala wkroczyć w ten nieznany świat małymi krokami i u źródła dowiedzieć się czy nasze uprzedzenia, nasze obawy są uzasadnione. Za każdym razem, kiedy rozmawiam z "czytelnikami", obserwuję na ich twarzach z jednej strony troskę, z drugiej prawdziwy spokój. Są zaskoczeni, że można do tak trudnego doświadczenia podejść racjonalnie i dać sobie czas na to, aby życie poukładało się na nowo. Zakładają, że to koniec świata, a okazuje się, że miłość, rodzina i troska o siebie potrafią przenosić góry. Jeszcze nie raz wezmę udział w tych cudownych spotkaniach ponieważ rozumiem strach innych, rozumiem potrzebę pokazania, że różnorodności nie trzeba się bać. Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas zasługuje na przytulenie, na uśmiech i na to aby w spokoju iść przez świat".


Opinia Alexa o Żywej Bibliotece

"Widzę mnóstwo pozytywów będąc "Książką" na Żywej Bibliotece. Jest to dla mnie sposób, żeby wyjść do ludzi, pokonywać codzienne trudności, ale też porozmawiać z mnóstwem ciekawych osób, które są zaciekawione moim tytułem. Pytania zadawali mi zarówno uczniowie jak i ich Pani nauczycielka.

Czy kiedykolwiek pójdę na kolejną Żywą Bibliotekę?

Na 1000% tak. Widzę, że ludzie są ciekawi jak to jest żyć jako osoba transpłciowa i nie zostały kierowane do mnie żadne nieprzyjemne pytania. Oby więcej takich osób było chętnych do rozmowy następnym razem".


Wypowiedź Renaty

"Jeszcze niedawno nie wiedziałam, co to jest Żywa Biblioteka, a już stałam się Żywą Książką. Niesamowite doświadczenie. Możliwość poznania wielu cudownych ludzi, otwartych na różnorodność, zaciekawionych kolorowym światem. Po pierwszej rozmowie wszystkie obawy minęły. Szczerość, spontaniczność i tolerancja są wszechobecne w Żywej Bibliotece. Rozmowy z innymi Żywymi Książkami to wartość dodana, która niezmiernie rozszerzyła moje horyzonty. Cudownie było poznać.

Zachęcam wszystkich ciekawych świata i ludzi do spotkań w Żywej Bibliotece. Takie chwile pozostają z nami na lata".


 

Żywa Biblioteka odbywa się w ramach projektu "Różnorodność w akcji. Koszalińskie spotkania i dialogi".

Projekt grantowy "Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami" współfinansowany ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV "Obywatele, równość, prawa i wartości" na lata 2021-2027".6 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

تعليقات


bottom of page