top of page
  • Zdjęcie autoraDawid Ligocki

5. Marsz Równości w Koszalinie

Cześć!

Chcemy się spotkać po raz kolejny - wszystkie osoby LGBTQIAP+ oraz osoby sojusznicze na piątym Marszu Równości w Koszalinie.

Chcemy zrobić wspaniały prajd! Zasługujesz na to Ty i ja – my wszystkie*cy!

Bardzo chcemy znów tańczyć do kawałków Lady Gagi, i być dumne*i z tego, kim jesteśmy.

baner promocyjny marszu równości ze zdjęciami z poprzedniego marszu

Patronat

W tym roku Honorowym Patronatem Marsz objął Prezydent Koszalina, Tomasz Sobieraj, który również otworzy pochód.


Trasa

Planujemy organizację Marszu na trasie przyjaznej dla osób o specjalnych potrzebach. Wydarzenie poprzedzone będzie tęczowym piknikiem, panelem dyskusyjnym i innymi atrakcjami.

Przebieg trasy: Plac Polonii - ul. Kościuszki - ul. Młyńska - ul. Monte Cassino - ul. Władysława IV - ul. Jana Pawła II - ul. Staszica - ul. Lelewela - ul. Śniadeckich - ul. Orląt Lwowskich - ul. Traugutta - ul. Zwycięstwa - ul. Rynek Staromiejski (Plac oraz ulica przy Ratuszu)

Hasło

W tym roku maszerujemy pod hasłem "w drodze po równość", ponieważ jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek poprawienia sytuacji prawnej osób LGBTQ+ poprzez prace nad ustawą o związkach partnerskich, rozszerzeniu rozumienia przestępstwa z nienawiści itd. Nie zamierzamy jednak poprzestawać na zapewnieniach i działamy dalej. Dla naszej i Waszej godności, bezpieczeństwa i przyszłości. Hasłem "w drodze po równość" doceniamy pracę wielu pokoleń aktywistów i aktywistek, które działają w Polsce na rzecz równouprawnienia. Chcemy podkreślić rolę solidarności i działań wspólnych jako motoru większości zmian społecznych.


Oprawa artystyczna

Będzie z nami jedyna w swoim rodzaju Temida69!

drag queen w białym stroju przytula kulę przypominającą perłę i znajduje się w pozycji pół leżącej w muszli przypominającej małż
Temida 69 - jedna z czołowych przedstawicielek polskiej sceny drag queen

Współpraca

Ogromnie nas cieszy, że Osoby ze Stowarzyszenia queerNB z Neubrandenburga, czyli miasta partnerskiego Koszlaina, będą po raz kolejny maszerować z nami!

Będą z nami również przedstawiciele innych regionalnych organizacji działających na rzecz równouprawnienia społeczności LGBTQ+, np. osoby przedstawicielskie Stowarzyszenia Tolerado z Gdańska.


Dlaczego maszerujemy?

Przyjazne prawo o uzgodnieniu płci, prawne uznanie tęczowych rodzin, związki partnerskie, równość małżeńska, wsparcie lokalnej społeczności, nowelizacja kodeksu karnego, rzetelna edukacja seksualna, lepsza opieka psychologiczna i psychiatryczna - te postulaty są nam niezmiennie bliskie.Co, gdzie i kiedy będzie się działo?

Wszystkie wydarzenia okołomarszowe odbywać się będą na Placu Polonii przed Koszalińską Biblioteką Publiczną (kliknij i zobacz na mapie).

Panel dyskusyjny odbywać sie będzie wewnątrz sali kinowej w budynku biblioteki.


Harmonogram

  • od 12.00 do 15.00 - Plac Polonii - tęczowe miasteczko: stoiska organizacji pozarządowych, w tym Fali Równości, Unipride, Lambda Szczecin, Kuchnia społeczna, malowanie twarzy, transparentów i ubrań, pokaz queerowych outfitów, muzyczna rozgrzewka przed marszem, wzajemna rekreacja i celebracja, muzyczne konkursy :)

  • od 13.00 do 15.00 - panel dotyczący niebinarności

  • od 15.00 – Marsz Równości pod wodzą Temidy 69


W trosce, żeby każda osoba mogła wziąć udział w marszu, w tym roku podstawiony będzie autobus. Czekać on będzie przy stoisku informacyjnym trasy marszu.


Panel o niebinarności

W ubiegłym roku rozmawialiśmy o doświdczeniach osób LGBTQ z różnych części Pomorza: od Gdańska przez Koszalin, Szczecin, aż po Neubrandenburg. W tym roku będziemy rozmawiać o niebinarności. Panel będzie doskonałą okazją, by poszerzyć swoje horyzonty, uwrażliwić swoje postrzeganie innych osób oraz zadać pytanie osobom eksperckim. Panel odbędzie się w sali w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (tuż przy Placu Polonii, gdzi będzie się odbywać reszta wydarzeń).


Osoby prelegenckie:

Percy Kowalska — osoba niebinarna, student Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Prawa i Administracji, aktywista LGBT+: działa w zarządzie Tolerado i Teczowego Portu. Jego największymi pasjami są literatura piękna, antropologia prawa i pisanie na szeroko pojęty temat człowieczeństwa.


Dante Dudek - Cześć, jestem osobą queerową, niebinarną i neuroróżnorodną. Studiuję archeologię na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie angażuję się również w działania koła naukowego - Tęczowy Port. Interesują mnie historyczne przejawy queerowości i postrzeganie płci przez dawne społeczności.


Marta Magott - Wiceprezeska Tolerado, Koordynatorka Trójmiejskich Marszów Równości, psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka w trakcie całościowego szkolenia akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Brała udział w pracach nad Gdańskim Modelem na rzecz Równego Traktowania oraz Gdańskim Centrum Równego Traktowania. Laureatka Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza za rok 2021. Związana z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Agencją Służby Społecznej.


Piotr Jankowski - osoba prezesowska Tolerado, członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydent Miasta i Sekretariatu Koalicji Miast Maszerujących. Trener zajmujący się szkoleniami dotyczącymi społeczności LGBTQIA+ dla instytucji i służb publicznych, koordynator projektów wsparciowych, m.in. Mieszkania Interwencyjnego i Poradni Prawno-Psychologicznej dla osób Queer.Zapraszamy wszystkie grupy mniejszościowe, które podzielają nasze wartości. Nie jesteś LGBTQIAP+? Przyjdź dla swojego dziecka, kolegi, koleżanki, brata, wujka i sąsiadki! Bądź solidarna*y i wspieraj swoich bliskich.


 

5. Marsz Równości w Koszalinie odbędzie się w ramach projektu Różnorodność w akcji. Koszalińskie spotkania i dialogi.Projekt grantowy "Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami" współfinansowany ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV "Obywatele, równość, prawa i wartości" na lata 2021-2027".logo akcji różnorodność w akcji.

158 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page