top of page
  • Zdjęcie autoraFala Równości

Co to jest Żywa Biblioteka

Co jakiś czas robi się głośno o Żywej Bibliotece. Bardzo nas cieszy, że po sierpniowym Pol'and'Rocku, podczas którego miała miejsce pierwsza Żywa Biblioteka na tym festiwalu, zainteresowanie tą metodą edukacji o prawach człowieka znów wzrosło.


Żywa Biblioteka to ogólnoświatowy ruch, który promuje prawa człowieka poprzez dialog. Od 2000 Żywa Biblioteka jest organizowana w Danii i innych krajach Europy, a 2007 roku jest obecna w Polsce, a od 2011 w Koszalinie.


Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, Czytelnik/Czytelniczka Żywej Biblioteki może wybierać z całego szeregu tytułów Żywych Książek. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Czytelnik/Czytelniczka w Żywej Bibliotece, rejestruje się, podając swoje imię i dostaje kartę biblioteczną. Następnie zapoznaje się z katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek – osób reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia. Wybór Żywych Książek jest odpowiedzią na aktualne potrzeby danej społeczności i opiera się na lokalnym kontekście.


Członkini naszego zarządu, Magdalena Młynarczyk-Wezgraj, organizuje Żywe Biblioteki w Koszalinie, odkąd przeszła szkolenie w 2010. Aktualnie jest Koordynatorką Regionalną dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego i tu szkoli i wspiera osoby, które chcą zorganizować Żywą Bibliotekę według standardów. Magda jest też członkinią zespołu koordynującego Sieć Żywa Biblioteka Polska. Jeśli chcecie zorganizować Żywą Bibliotekę, piszcie na adres: magdalena.mlynarczyk@falarownosci.org.


Dawid Ligocki, członek zarządu Fali Równości, przygotował świetne grafiki, podpowiadające, czym jest, a czym nie jest Żywa Biblioteka. Możecie z nich korzystać, promując ideę, cele i wartości Żywej Biblioteki.


O Żywej Bibliotece więcej przeczytacie tutaj: https://zywabibliotekapolska.pl



3 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page