top of page
Zdjęcie autoraFala Równości

Debata "Nowi sąsiedzi, wspólne wyzwania" z udziałem Fali Równości

25 października w Sopocie odbyło się spotkanie otwierające projekt „LiBri: biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie”, w którym Fala Równości miała przyjemność uczestniczyć.


Podczas debaty "Nowi sąsiedzi, wspólne wyzwania: jak budować lokalne strategie integracji z udziałem bibliotek i innych instytucji kultury" rozmawiałyśmy o warunkach koniecznych do stworzenia lokalnej strategii integracji. Przyjrzałyśmy się działaniom instytucji, organizacji pozarządowych i osób zaangażowanych w pracę na rzecz społeczności oraz oddolnym inicjatywom wspierającym osoby z doświadczeniem uchodźczym i migranckim.


Moderatorką debaty z udziałem zaproszonych gościń była dr Marta Pachocka (Team Europe Direct Polska, Katedra Studiów Politycznych SGH, Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, PECSA), której gościniami były m.in:

Magdalena Młynarczyk-Wezgraj z zarządu Fundacji na Rzecz Grup Dyskryminowanych “Fala Równości”,


Oktawia Gorzeńska (wiceprezydentka Gdyni),

Mirella Makurat (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku),

Olga Galynskaya (Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, członkini zarządu Stowarzyszenia Białorusinów na Pomorzu, współorganizatorka festiwalu kultur, Marafest Sopot Festival).



Na warsztatach, które odbyły się po debacie, podjęłyśmy próbę wypracowania systemowych rozwiązań dotyczących integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migranckim. Przeanalizowałyśmy zasoby i potencjał lokalnych instytucji i organizacji, Wspólnie zastanowiłyśmy się, jak tworzyć partnerstwa na rzecz integracji, włączania osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa oraz budowania sprawczości mieszkańców i mieszkanek.


Warsztaty poprowadziła Katarzyna Błasińska – trenerka komunikacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej, uwzględniająca globalną perspektywę omawianych zagadnień. Pracuje z osobami z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce, Gruzji i Ugandzie, organizacjami i instytucjami na Ukrainie, Armenii i krajach UE, pracowała z Masajami w Kenii, osobami z dysfunkcją wzroku w Brazylii, pracownikami socjalnymi w Chinach. Wieloletnia koordynatorka projektów, aktywistka trzeciego sektora, mediatorka.



2 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page