top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMagdalena Młynarczyk

I Marsz Różowej Wstążki w Koszalinie

Od 1985 r. październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, natomiast od kilkunastu lat 15-tego października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który ma nam przypomnieć o wpływie stylu życia na zdrowie, a konkretnie zdrowie naszych piersi. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia: „Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów”. Należy też zwrócić uwagę, że rak piersi jest problemem nie tylko medycznym, ale również społecznym. I właśnie dlatego 15.10, podczas Różowego Października, zorganizowano w Koszalinie I Marsz Różowej Wstążki – organizatorkom zależało na promowaniu przesłania, że nie warto umierać - warto zainteresować się profilaktyką, gdyż od lat obserwujemy postęp w leczeniu tego nowotworu na świecie, czego efektem jest spadek umieralności. Marsz Różowej Wstążki ma przyczynić się do takiego efektu również w Polsce.

Sam Marsz Różowej Wstążki jest radosną paradą, która ma na celu promowanie samobadania piersi, wykonywania USG i mammografii, jak również oswajanie trudnych tematów czy zachęcanie do czujności i uważności względem swojego ciała.


Aby osiągnąć cel, jakim jest podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka piersi i budowanie silnej kobiecej więzi, zaprosiliśmy do uczestniczenia w samym Marszu, jaki i Różowym Miasteczku różne organizacje, m.in. Affidea, międzynarodową sieć nowoczesnych centrów diagnostycznych oraz radioterapii onkologicznej, dietetyczkę Roksanę Jurczak-Amroziewicz, Fundację Naukę dla Środowiska, Główną Bibliotekę Lekarską Oddział w Koszalinie, Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, Kuchnię Społeczną promującą żywność wegetariańską i wegańską, LimfoStefę - Terapię Obrzęków Limfatycznych Patrycja Fagasińska, MEDOS Agnieszka Wicher Sklep Medyczny, Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie, Narodowy Fundusz Zdrowia, Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie, Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Koszalinie, Pracownię Ceramiczną 4 Niebo, Restaurację Fregata, Specjalistyczną poradnię dietetyczną mgr Marta Pawelec, Stowarzyszenie Aktywny Koszalin, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Koszalinie z tematyczną ofertą książkową Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenie Koszaliński Klub "Amazonka", Zachodniopomorskie Centrum Onkologii oraz wolontariuszy i wolontariuszki ze szkoły podstawowej, wraz z opiekunką.


Panel dyskusyjny


Poza stoiskami partnerów w trakcie Różowego Miasteczka, w Restauracji „Mozaika” zorganizowano panel dyskusyjny dotyczący nowotworów piersi, w którym udział wzięli: Marcin Białas, specjalista radioterapii onkologicznej (Affidea); Kamila Siudowska, psycholożka Fundacji Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, psychoonkolożka w Affidea Koszalin; Justyna Laska, położna, SP ZOZ MSWiA w Koszalinie; Roksana Jurczak-Amroziewicz, która pracuje jako dietetyczka kliniczna oraz nauczycielka akademicka w PWSZ w Koszalinie; Marta Pawelec, dietetyczka w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie; Patrycja Fagasińska, fizjoterapeutka związana z kompleksową terapią przeciwobrzękową oraz Arkadiusz Hamerla jako moderator.

Sympatycznym akcentem był prezent od koszalińskiego artysty streetartowego, Tomasza „Cukina” Żuka, który namalował obraz nawiązujący do Europejskiego Dnia Wali z Rakiem Piersi.

Prezent - obraz od Cukina

Mimo deszczowej pogody, panel dyskusyjny, Różowe Miasteczko oraz Marsz Różowej Wstążki cieszyły się zainteresowaniem, humory dopisywały, a atmosfera była radosna.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta, pana Piotra Jedlińskiego oraz Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego, pana Tomasza Sobieraja.I Marsz Różowej Wstążki w Koszalinie połączył trzy kobiety i organizacje: Fundację na Rzecz Grup Dyskryminowanych „Fala Równości” (Magdalena Młynarczyk-Wezgraj, koordynatorka MRW w Koszalinie), Kuchnię Społeczną Koszalin (Katarzyna Czarkowska, współorganizatorka) i Stowarzyszenie „Aktywny Koszalin” (Marzena Tkaczyk, współorganizatorka).


Aktualności na FB i Instagramie.

Zdjęcia Paweł Kusiak

Grafiki Dawid Ligocki

https://www.facebook.com/marszrozowejwstazkiwkoszalinie
17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page