top of page
  • Zdjęcie autoraDawid Ligocki

Prologi Żywych Książek, czyli jakie historie możesz poznać

Transmężczyzna

"Hej. Jestem Alex. Mam 28 lat. Od okresu dojrzewania zacząłem szukać siebie i tego jak mogę określić to, co czuję. Nie rozumiałem czemu inni mają pociąg seksualny, a ja nie. Mając 21 lat doszedłem do tego, że jestem osobą aseksualną (mającą bardzo niski

pociąg seksualny lub nie mającą go wcale). To nie było wszystko w odkrywaniu siebie. Ciągle czegoś mi brakowało w znalezieniu mojej „inności”. Mając 24 lata zacząłem rozważać bycie osobą transpłciową. Teraz mając prawie 29 lat jestem w stanie z 100%

pewnością powiedzieć, że jestem transpłciowym mężczyzną. Wiem też, że podobają mi się osoby niezależnie od ich płci. Interesują mnie osobowością, charakterem i wyglądem (panromantyczność). Jeśli chcesz porozmawiać ze mną na tematy związane

z transpłciowością, aseksualnością, panromantycznością czy z innymi tematami, związanymi z osobami LGBT to zapraszam do rozmowy".


Osoba z doświadczeniem depresji

"Pierwsze zaburzenia depresyjne pojawiły się u mnie w wieku nastoletnim. Bardzo utrudniały mi normalne funkcjonowanie. Pakowałam się często w kłopoty, by zagłuszyć czymś ból istnienia. Samookaleczanie, myśli samobójcze, nadużywanie alkoholu... Szkołę skończyłam z kilkuletnim opóźnieniem, ale się udało. Przestałam marzyć o samobójstwie, i w ogóle przestałam marzyć. Nie czułam, że żyje. Czułam, że nie umarłam. Problemem jest to, że moje objawy były zbyt lekkie, by podjąć szybką decyzję o leczeniu farmakologicznym, ale zbyt ciężkie dla mnie, by normalnie funkcjonować. W 2020 roku rozpoczęłam stosowanie antydepresantów. W momencie, gdy cały świat pogrążył się w pandemii, ja wreszcie zaczęłam żyć".


Mama Osoby Transpłciowej

"Jestem mamą transpłciowego syna. Wiem, że wiadomość o transpłciowości dziecka może budzić różne emocje. Chętnie spotkam się z Tobą, aby opowiedzieć jak udało mi się zachować spokój, zrozumieć moje dziecko i sprawić, że jest coraz bardziej szczęśliwe. Może ta rozmowa pozwoli Ci zrozumieć kilka kwestii i inaczej spojrzeć na ten temat".


Amazonka

"Drodzy Czytelnicy. Przedstawię Wam historię mojej choroby. Jak to jest, że jednego dnia wali się cały świat i wydaje ci się, że jutra nie ma. Potem powoli wstajesz i świat staje się coraz piękniejszy. Opowiem Wam jak moje doświadczenia wpłynęły nie tylko na mnie, ale też na moją rodzinę i przyjaciół.

Choroba może być początkiem wielu pozytywnych zdarzeń i nowych relacji".


Aktywny Autysta

"Witajcie, jestem częścią Żywej Biblioteki. Jestem osobą w spektrum autyzmu. Diagnozę otrzymałem w wieku 16 lat, ale świadomości nabrałem dopiero 7 lat później. Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami związanymi z trudnościami w różnych etapach dorastania. Doświadczyłem braku akceptacji, odtrącenia społecznego, izolacji, czego skutkiem były depresja i stany lękowe. Opowiem Wam też o sile, jaką daje mi autyzm i dlaczego czyni mnie teraz wyjątkowym".


Gej/Żyd

"Witajcie! Jestem częścią tej Żywej Książki, a moja historia opowiada o chłopcu, który w wieku 10 lat dowiedział się o żydowskim pochodzeniu rodziny i stopniowo odkrywał swoją nieheteronormatywną orientację seksualną. Będzie to opowieść o drodze do self-akceptacji, miłości i walki z przeciwnościami społecznymi jako osoba homoseksualna pochodzenia żydowskiego. Podzielę się z Wami nie tylko trudnościami związanymi z coming outem, ale także radościami i siłą, jaką czerpię z mojej złożonej tożsamości. Mam nadzieję, że nasza wspólna podróż przyniesie zrozumienie, akceptację i inspirację do budowania bardziej otwartego i wspierającego świata dla wszystkich".

Żywa Biblioteka 2024 odbywa się w ramach projektu Różnorodność w akcji. Koszalińskie spotkania i dialogi. 


 

Projekt grantowy "Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami" współfinansowany ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV "Obywatele, równość, prawa i wartości" na lata 2021-2027".6 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page