top of page
  • Zdjęcie autoraDawid Ligocki

Razem pracujemy nad Marszem Różowej Wstążki

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia: „Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów”.


Rak piersi jest problemem nie tylko medycznym, ale również społecznym. Od lat obserwujemy postęp w leczeniu tego nowotworu na świecie, czego efektem jest spadek umieralności. Zawalczmy o taki efekt również w Polsce.


Celem nieformalnej grupy, która utworzyła się w ubiegłym roku, by zorganizować I Marsz Różowej Wstążki w naszym mieście, a który tworzą: Magdalena Młynarczyk-Wezgraj z Fali Równości (główna koordynatorka i pomysłodawczyni przedsięwzięcia w Koszalinie), Katarzyna Czarkowska z koszalińskiej Kuchni Społecznej (współorganizatorka) oraz Marzena Tkaczyk z Aktywnego Koszalina (współorganizatorka) jest podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka piersi.

Uważamy, że w Koszalinie trzeba głośno i w sposób niewywołujący paniki mówić o profilaktyce raka piersi, który dotyczy głównie kobiet, ale należy podkreślić, że chorują także mężczyźni. Planowany II Marsz Różowej Wstążki jest radosną paradą, która ma na celu promowanie zachowań prozdrowotnych, przede wszystkim profilaktykę raka piersi.

Od 1985 r. październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Warto więc w tym czasie podjąć temat związany z profilaktyką. Natomiast od kilkunastu lat 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który ma nam przypomnieć o wpływie stylu życia na zdrowie, a konkretnie zdrowie naszych piersi. Chcemy promować profilaktykę, oswajać trudne tematy, przekazywać wiedzę i zachęcać do czujności i uważności prozdrowotnej. Dlatego w sobotę, 14 października, na placu przed ratuszem zorganizujemy mobilny punkt badań USG oraz „różowe miasteczko”, jak również II Marsz Różowej Wstążki, który przejdzie wybranymi ulicami naszego miasta.


Poza Marszem Różowej Wstążki chcemy ponownie utworzyć różowe miasteczko, w trakcie którego planujemy atrakcje (tańce, występy wokalne, rękodzieło artystyczne, konkursy z nagrodami) oraz konsultacje prozdrowotne (np. naukę samobadania piersi, porady dietetyczne, porady położnych). Chcemy zorganizować piknik dla całych rodzin.

Udział w miasteczku do tej pory potwierdziły: Stowarzyszenie Koszaliński Klub „Amazonka”, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Stowarzyszenie Aktywny Koszalin, Kuchnia Społeczna, Pracownia Ceramiczna Czwarte Niebo, Hospicjum św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Laboratorium Synevo, nauczyciele, wolontariusze i wolontariuszki ze Sportowej Szkoły Podstawowej w Koszalinie, Pałac Młodzieży w Koszalinie, Biodanza Koszalin, Limfostrefa Terapia Obrzęków Limfatycznych, Stowarzyszenie VivaMy, Diana Staniszewska Dance Studio.


Akcję kierujemy do osób chorych, ale przede wszystkim do osób zdrowych, by zachęcić je do zdrowego stylu życia oraz badań profilaktycznych (USG, mammografia, samobadanie).

Warto podkreślić, że Marsz Różowej Wstążki jest akcją społeczną, zrzeszającą aktywistki z różnych środowisk i organizacji, tworzących grupę nieformalną, Warto podkreślić, że wszystkie prace osoby zaangażowane w organizację wykonują wolontarystycznie na rzecz mieszkańców naszego miasta i promocji zdrowia.

8 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page